"Enter"a basıp içeriğe geçin

Travesti olmak ne anlama geliyor?

Travesti bireyler, cinsiyet kimliği doğumda olduğu düşünülen cinsiyetten farklı olan kişilerdir. “Travesti” genellikle transeksüelin kısaltması olarak kullanılır.

Travesti doğduğumuzda, bir doktor genellikle vücutlarımızın nasıl göründüğüne bağlı olarak erkek veya kadın olduğumuzu söyler. Doğumda erkek olarak etiketlenen çoğu insan aslında erkek, doğumda kadın olarak etiketlenen çoğu insan da kadın oluyor. Ancak bazı insanların cinsiyet kimliği kim olduklarına dair doğuştan gelen bilgileri doğduklarında başlangıçta beklenenden farklıdır.

Cinsiyet kimliği doğumda atanan cinsiyetinden farklı olan kişilere travesti veya kısaca trans denir. Transgender kelimesi asla belirli bir cinsel yönelimi (belirli bir cinsiyetten insanlara çekicilik) ima etmez. Bu nedenle, travesti bireyler ayrıca kendilerini heteroseksüel, gey, lezbiyen, biseksüel vb. olarak tanımlayabilirler.

Travesti bir kişi, erkek cinsel organıyla doğmuş olmasına rağmen kendisini kadın olarak tanımlayabilir. Ya da kadın olarak doğan biri kendini erkek olarak tanımlayabilir. Kendini travesti veya transeksüel olarak tanımlayan biri, aynı zamanda doğumda kendisine atanan cinsiyetinden de farklı bir şekilde tanımlanır. Cinsiyeti erkek veya kadın olmayan kişiler, kendilerini tanımlamak için birçok farklı terim kullanırlar, en yaygın olanlardan biri ikili olmayandır. Diğer terimler arasında cinsiyet queer, agender, bigender ve daha fazlası bulunur.

Örneğin, kendini travesti veya trans olarak tanımlayan biri tipik kadın anatomisine sahip olabilir, ancak kendini erkek gibi hissedebilir ve hormon alarak veya cinsiyet değiştirme ameliyatlarını seçerek erkek olmaya çalışabilir. Genellikle doğumda ve cinsel organlarına dayalı olarak bir cinsiyet atanan, ancak bunun kendilerinin yanlış veya eksik bir tanımı olduğunu düşünen kişiler, kendilerini travesti olarak tanımlayabilirler. Bazı trans bireyler kendilerini ne erkek ne de kadın olarak ya da kadın ve erkek karışımı olarak tanımlarlar. Normalde kadın veya erkek olmakla ilişkilendirilen özelliklere sahip olabilirler, ancak hem kadınsı hem de erkeksi özellikleri ifade etme konusunda kendilerini daha rahat hissederler.

Transseksüellik terimi 1950’lerden beri kullanılmaktadır, ancak genellikle travesti ifade ve kimliklerin tüm biçimleri için bir şemsiye terim olarak kullanılmıştır. “Transseksüalizm” genellikle, hormon gibi tıbbi müdahalelerle vücutlarını değiştirmeye çalışan insanlar için patolojik bir terim ve tanı etiketi olarak kabul edildi.

Birçok travesti birey, farklı giyinerek, zamirlerini değiştirerek, hormon alarak veya ameliyat olarak bir cinsiyet olarak yaşamaktan başka bir cinsiyet olarak yaşamaya geçmek için adımlar atıyor. Diğerleri herhangi bir fiziksel değişiklik yapmamayı ve cinsiyetler arasında yaşamayı tercih ediyor. Cinsiyet kimliğinin içinizde nasıl hissettiğinizle ilgili olduğunu ve başkaları tarafından görülmediğini unutmayın. Birinin cinsiyet kimliği, mutlaka cinsel yönelimi ile ilgili değildir başka insanlara ilgi duyup duymadıkları veya onlarla çıkmak ya da seks yapmak isteyip istememeleri tamamen kendi sorunlarıdır.

 

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.