"Enter"a basıp içeriğe geçin

Travesti Olmanın Artı Ve Eksileri

Travesti olmanın artı ve eksileri kasım ayında, genellikle ayın ikinci haftasında bir travesti farkındalık haftası vardır. Bir hafta sürecek kutlamanın nedeni, trans ve toplumsal cinsiyete uymayan kişilerin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmak ve bu toplulukların karşılaştığı sorunları ele almaktır.

Birçok travesti birey ve müttefikimiz bu günü benimsiyor ve topluluğumuz hakkındaki sözleri çevrimiçi ve ana akım medyada yaymak için üzerlerine düşeni yapıyor.

Travesti olmanın artı ve eksileri Anma Günü (TDOR), 20 Kasım’da transseksüel karşıtı şiddet eylemlerinde hayatlarını kaybedenlerin anısını onurlandıran yıllık bir kutlamadır.

Travesti olmanın artı ve eksileri Anma Günü, 1998 yılında transgender grafik tasarımcı, köşe yazarı ve aktivist olan Gwendolyn Ann Smith tarafından Allston, Massachusetts’teki Rita Hester cinayetini anmak için kuruldu. TDOR, başlangıcından bu yana her yıl 20 Kasım’da düzenlenmektedir ve Smith tarafından başlatılan web tabanlı projeden yavaş yavaş uluslararası bir eylem gününe dönüşmüştür. 2010 yılında TDoR, 20’den fazla ülkede 185’ten fazla şehirde gözlemlendi.

Kuzey Amerika ve Avrupa’daki birçok şehirde, geçen yılki TDOR etkinliğinden bu yana travesti karşıtı şiddette öldürülen travesti bireyleri anmak ve onurlandırmak için gece nöbetleri düzenleniyor.

Her yıl 31 Mart’ta Uluslararası Trans Görünürlük Günü’nü (TDoV) kutluyoruz. TDoV, dünyanın dört bir yanındaki trans bireyleri ve açıkça ve özgün bir şekilde yaşamak için gereken cesareti kutlamanın zamanıdır.

Ancak TDoV sadece ana akım toplumda görünür olan transları kutlamakla ilgili değil, aynı zamanda birden fazla kimliğin kesiştiği yerde yaşayanları canlandırmakla da ilgili. Birçok transseksüel insan siyah, yerli veya renkli insanlar (BIPOC), engelli, ekonomik olarak dezavantajlı veya genç.

Irkçılık, cinsiyetçilik ve engellilik dahil olmak üzere transfobi, transmisoji ve diğer baskı biçimleri nedeniyle birçok trans, cisgender (cinsiyet kimliği doğumda atanan kişiyle eşleşen biri) veya ikili olmayan (cinsiyet kimlik yalnızca erkek veya kadın değildir). Irkları, etnik kökenleri, sınıf durumları veya yetenek seviyeleri nedeniyle toplumda zaten marjinalleştirildiklerinden, daha geniş LGBT içindeki diğer üyelerden daha az görünür olabilirler.

Ayrıca günümüzde (ve her gün) travesti bireyleri desteklemeye yardımcı olmanın birçok yolu vardır.

Aile üyeleriniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla trans bireylerin kim olduğu ve neden saygıyı hak ettiğimiz hakkında konuşun. İnsanlarla transeksüel sorunları hakkında nasıl konuşulacağına dair HRC kılavuzundaki stratejilerden bazılarını deneyin.

Kendinizi topluluğumuz hakkında eğitin. Travesti olmak ne anlama geldiği ve nasıl daha iyi bir müttefik olabileceğiniz hakkında bazı ipuçları için HRC’nin Transgender Görünürlük Kılavuzuna göz atın.

Şu anda Netflix veya Amazon Prime’da mevcut olan transeksüel kişilerin bu film listesine göz atın ya da yerel kütüphanenize veya film festivaline gidin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.